Graham Greene (1904-1991)
Graham, anglický spisovatel a novinář, je autorem čtyřiadvaceti románů, tří svazků povídek, osmi her a řady dalších knih.
Jeho otec byl ředitelem soukromé internátní školy a tuhý režim, který nejen na svém působišti, ale také v rodině uplatňoval, měl na syna nezanedbatelný vliv. Pro své sebevražedné sklony byl mladý Graham poslán na psychiatrické léčení; poté studoval na Oxfordské univerzitě historii. Živil se psaním pro nejrůznější noviny a časopisy (mj.Times, později Life, Sunday Times) a především hodně cestoval: pobýval v západní Africe (své zkušenosti shrnul v cestopise Cesta bez map z r. 1936 i v dalších knihách), v Mexiku (odtud si přivezl námět na slavný "katolický" román Moc a sláva, 1940); jako reportér navštívil Vietnam, Haiti, Keňu, Kongo, Paraguay, Nikaraguu, Argentinu… Opakovaně též pobýval v komunistickém Československu (v klíčových letech 1948 a 1969) a za války pracoval jako agent britské tajné služby.Ve svém rozsáhlém díle se Greene často zabývá politickými a náboženskými tématy; tyto motivy však nenahlíží vnějškově, ale zajímají jej jako naléhavé problémy moderního člověka. Proto se v Greenových románech setkáváme s otázkami lidské odpovědnosti a selhání; jejich hrdinové se často vyrovnávají s pocity viny, hledají cestu v úniku a musí čelit životu plnému paradoxů.
Kromě Ministerstva strachu z roku 1943 patří mezi základní díla Grahama Greena dále Brightonský špalek (1938), Vyhaslý případ (1961), Tichý Američan (1955), Lidský faktor (1978) či Monsignore Quijote (1982).
-
Lidský faktor - CDmp3 (Čte Jiří Adamíra, Hana Maciuchová)
Český rozhlas, 2018Poslední kusy skladem212 Kč249 Kč